Co roku setki maturzystów zadaje sobie to pytanie – jak przygotować się do matury? Najważniejsze jest to, że mamy trochę czasu i możemy pewne rzeczy zaplanować z wyprzedzeniem. Dobre przygotowanie do matury powinno być rozłożone w czasie. Dobre planowanie w ciągu roku nauki, da Tobie rewelacyjne rezultaty. Więc nie zwlekaj, tylko zapraszamy Ciebie do maturalnego planowania.

Sprawdzone 4 kroki maturzysty, które sprawią, że przygotowanie do matury będzie znacznie lżejsze…
poradnik-maturzysty_03
Wybierz przedmioty maturalne
Ważne jest aby w ciągu pierwszej połowy roku maturalnego zastanowić się nad wyborem przedmiotów jakie będziesz zdawać na maturze. To ma bardzo duże znaczenie w przypadku późniejszej rekrutacji na studia. Jeżeli możesz, porozmawiaj ze starszymi koleżankami i kolegami, którzy już są na studiach. Warto podpytać się ich jaki kierunek wybrali, czym się kierowali w tym wyborze i jakie przedmioty zdawali na maturze. Oni już przebyli drogę roku maturalnego – warto skorzystać z ich wiedzy – na pewno chętnie się podzielą. Dzięki takim rozmowom, możesz uniknąć wielu błędów, które ktoś już wcześniej popełnił.
Zastanów się czy wiedza jaką posiadasz Ci wystarczy?
Nie wszystkie szkoły realizują program nauczania na takim poziomie, aby bez pozyskania dodatkowej wiedzy, wynik uzyskany z egzaminów rozszerzonych był dla Ciebie satysfakcjonujący. Z tego względu dobrze w przygotowanie do matury wpleść dobry kurs maturalny, który pozwoli uzyskać niezbędną wiedzę do zdania matury z odpowiednim wynikiem.
Przygotowanie do matury to nie tylko nauka…
Okres klasy maturalnej to nie tylko przygotowanie do matury, to również powinny być spotkania ze znajomymi, momenty w których można się troszkę oderwać od książek oraz czas wielkiej imprezy studniówkowej. Pamiętaj o tym, ponieważ zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy nauką i wypoczynkiem daje najlepsze efekty na egzaminie maturalnym!
Rodzice
Pamiętaj, że rodzice czasami denerwują się Twoją maturą nawet bardziej niż Ty. Często dochodzi do tego, że praktycznie chcieliby za Ciebie zdać maturę. Musisz ich zrozumieć i staraj się im wytłumaczyć, że jesteś już dorosłą osobą, która zdaje sobie sprawę z powagi tego egzaminu i zapewnij ich, że wszystko będzie dobrze. Dzięki takiej postawie zyskasz w domu fantastycznych sojuszników w Twoich wysiłkach w ciągu roku, a nie zestresowanych rodziców, którzy nie wiedzą co robić. Więc kiedy następnym razem usłyszysz od rodziców: Ty znowu wychodzisz? A przygotowanie do matury? – Zapewnij ich, że jesteś dorosłą osobą, która zdaje sobie sprawę z wagi egzaminu maturalnego, która systematycznie przygotowuje się do matury jak i musi dbać o odpowiednią ilość odpoczynku od nauki.

JAK SIĘ UCZYĆ DO MATURY? 
Najlepsze techniki zapamiętywania

Zapamiętanie wszystkich kluczowych informacji do matury wydaje się dla kogoś, kto dopiero ma do niej podejść, nieraz zupełnie niemożliwe. Wtłoczenie do głowy tak dużej ilości danych wbrew pozorom nie musi być jednak wyjątkowo trudne. Wystarczy tylko opanować skuteczne techniki zapamiętywania oraz robienia notatek, aby nawet z pokaźną ilością materiału poradzić sobie znacznie prościej!

Mnemotechnika na maturę
Mnemotechnikami nazywa się techniki, które służą poprawie zapamiętywania informacji. Na podstawie różnych kodów pamięciowych są one w stanie uporządkować zasób danych oraz pozwalają na łatwiejsze ich przypominanie. Mnemotechniki bazują w szczególności na skojarzeniach i wyobrażeniach, czyli powiązują informacje nowe z tymi już znanymi.

Wyróżniamy różne rodzaje mnemotechnik, oto kilka najbardziej popularnych:

• zapamiętywanie ciągów wyrazów poprzez ich pierwsze litery, na przykład rodzaje przypadków Mama Dała Córce Bułkę Nasmarowaną Masłem Wiejskim
• stosowanie akronimów (skrótowców), na przykład HOMES jako Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie: Huron, Ontario, Michigan,
Erie, Superior
• układanie wierszyków z kluczowymi wyrażeniami
• gry słów, czyli użycie podobnie brzmiących wyrazów
Stosowane są także bardziej zaawansowane systemy mnemotechniczne, na przykład Główny System Pamięciowy, którego celem jest przypisanie poszczególnym głoskom cyfr, czy Pałac Pamięci, który polega na skojarzeniu obrazów z rożnymi miejscami, zarówno tymi rzeczywistymi, jak i wyobrażonymi. Dokładne opisy tych technik można znaleźć w internecie.

Naucz się notować
Notowanie jest głównym sposobem zachowania treści wykładów, lekcji czy książek i wydawałoby się, że nie ma nic prostszego od wykonania notatki.
Jednak nie każdy wie, jak robić notatki skuteczne, które będą optymalnie wspierały naukę do egzaminów.

Wyróżniamy kilka typów notatek:

• notatki streszczeniowe – to najbardziej powszechny sposób zapisywania informacji, które są jak najbardziej zgodne ze źródłem i zawierają wiele szczegółów. Ich przygotowywanie zajmuje jednak sporo czasu i podczas nauki mogą nie aktywują one wszystkich możliwości umysłu. Wtedy, gdy liczy się szybkie i efektywne przyswajanie informacji, nie sprawdzają się najlepiej
• notatki konspektowe – zawierają tylko najważniejsze informacje zapisane w czytelny sposób z użyciem punktów, akapitów oraz wyróżnień, na przykład podkreśleń, kolorów, symboli. W efekcie zwiększają aktywność mózgu oraz pozwalają na lepsze zapamiętanie materiału
• mapy myśli – notatki w formie graficznej, które budowane są na zasadzie schematu powiązań z użyciem najważniejszych słów kluczowych w danym temacie. To najbardziej efektywna forma przyswajania wiedzy, która aktywizuje obie półkule mózgowe – już podczas samego tworzenia mapy myśli można zapamiętać dużo materiału. Ich minusem jest jednak to, że nie nadają się do zapisywania definicji czy ważnych zdań – te trzeba zapisać w całości

Czytaj, powtarzaj i pamiętaj o relaksie
Wśród innych wyróżniających się skutecznością metod wspierających zapamiętywanie znajduje się głośne czytanie materiału, ponieważ wtedy pobudzamy dodatkowe ośrodki mózgowe. Również częste powtarzanie materiału jest w stanie lepiej ugruntować wiedzę, dlatego w wolnych chwilach warto robić sobie krótkie powtórki, nawet w myślach.

Nie można zapomnieć także o relaksie i systematyczności – dotlenienie się podczas spaceru, krótka wycieczka rowerowa, zjedzenie czegoś pysznego (warto mieć pod ręką czekoladę i orzechy), regularne przerwy, na przykład 5 minut co pół godziny i po 15 minut co 3 godziny nauki.

Zatem znajomość skutecznych technik zapamiętywania informacji jest bardzo pomocna przed wszelkiego rodzaju egzaminami. Dzięki takim zdolnościom można przyswoić sobie łatwiej znacznie większą ilość danych i jednocześnie sprawić, że pozostaną one w pamięci na dłużej!