MATURA 2020 – DOSTĘPNE KURSY MATURALNE

NIEZBĘDNIK MATURZYSTY:

NOWA MATURA – JEST ŁATWIEJ CZY TRUDNIEJ ?


Zwykle sen z powiek maturzystów spędza ilość osób, które matury nie zdały. Czy można założyć, że Maturę 2019 będzie się zdawało lepiej? Spośród absolwentów z 2015 r., którzy w maju przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych, świadectwo dojrzałości uzyskało 74% zdających.

Pocieszające jest, że nowa maturę najwyraźniej zdaje więcej osób. Z uczniów, którzy wybrali nową maturę nie zdało tylko 11 %, starej matury nie zdało 30 %.

Lepsze wyniki nie są jednak związane z ułatwieniami na egzaminie. Wprost przeciwnie – w 2015 roku nie podnoszono jeszcze uczniom poprzeczki, bo nie wszyscy zdawali maturę w nowej formule –  absolwenci technikum nową maturę będą zdawać dopiero w tym roku. Matura 2019 ma być już dla wszystkich jednakowa, a jeśli chodzi o przedmioty rozszerzone – nieco trudniejsza niż w latach poprzednich. Przykładowe zadania, których można się spodziewać ma podać w październiku Instytut Badań Edukacyjnych.

Z CZEGO MATURZYŚCI NIE ZDAJĄ NAJCZĘŚCIEJ?


Spośród maturzystów, którzy nie dostali świadectwa dojrzałości, w zeszłym roku szkolnym najwięcej nie zdało egzaminu z matematyki.

Oto 5 przedmiotów obowiązkowych, z których oblewano maturę najczęściej:

  • matematyka (17 %)
  • język obcy obowiązkowy pisemny (12%)
  • język polski pisemny (8%)
  • język obcy ustny obowiązkowy (8%)
  • język polski ustny (5 %)

Średnie wyniki egzaminów z poszczególnych przedmiotów były bardzo różne. Dla większości przedmiotów wynik na poziomie rozszerzonym był jednak wyższy niż na poziomie podstawowym. To najwyraźniej oznacza, że maturzyści bardzo prawidłowo oceniają swoje możliwości i dobrze wybierają poziom zdawanego egzaminu. Tego warto się trzymać, jeśli szykuje się do Matury 2019.

DO JAKICH EGZAMINÓW TRZEBA PRZYSTĄPIĆ NA MATURZE 2020?


Absolwent obowiązkowo przystępuje do:
•    dwóch egzaminów w części ustnej oraz ‎
•    czterech egzaminów w części pisemnej.


Obowiązkowe
 egzaminy w części ustnej:‎
•    egzamin z języka polskiego (bez określania poziomu)‎
•    egzamin z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)‎.


Obowiązkowe
 egzaminy w części pisemnej:‎
•    egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎
•    egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym)‎
•    egzamin z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎
•    egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym)‎.

MATURA 2020 – CO OTWIERA DROGĘ NA ZAGRANICZNE UCZELNIE?


Polska matura pozwala ubiegać się o miejsce na dowolnym uniwersytecie w Europie. Matura międzynarodowa nie jest niezbędna.  O przyjęciu na uczelnię decydują jednak wyniki maturalne. Żeby studiować za granicą – matura musi być zdana naprawdę dobrze. Przykładowo, żeby dostać się na średniej klasy uczelnie w Wielkiej Brytanii potrzebujemy uzyskać ok. 70-75 proc. ze wszystkich przedmiotów maturalnych. Najlepsze uniwersytety (jak Oxford czy Cambridge) wymagają ponad 90 proc. z całej matury. Na ogólne wyniki matury zwracają również uwagę uczelnie niemieckie. Dla kandydatów na studia w Danii najważniejsze na maturze są wyniki z konkretnych przedmiotów oraz ilość godzin danego przedmiotu w liceum.

NASZE KURSY SĄ DOSTOSOWANE DO ZMIAN W MATURZE 2020!


PROGRAM NAUCZANIA REALIZOWANY W TWOJEJ SZKOLE OBEJMUJE ZAKRES MATERIAŁU TYLKO DO MATURY PODSTAWOWEJ? MASZ ŚWIADOMOŚĆ BRAKÓW W WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI, A MIMO TO CHCESZ ZDAWAĆ MATURĘ
NA POZIOMIE ROZSZERZONYM W MAJU 2019? ZAPRASZAMY NA KURSY MATURALNE Z UO SGGW.

Kontakt


Informacje o kursach do matury organizowanych przez UO SGGW (w poprzednich edycjach przez KURS-AR)
ul. Nowoursynowska 166,
Kampus SGGW Budynek 8, pokój 8A
02-787 Warszawa
22 593-10-65
uobiuro@sggw.pl

Godziny otwarcia


Poniedziałek 9-17
Wtorek 8-16
Środa 9-17
Czwartek 8-16
Piątek 8-16

UO SGGW


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.